June 29, 2009 - 21:09 AMT
Parliament's Interim Committee investigating March 1-2 incidents has to carry out serious work, NA European Integration Committee's Chair Nayira Zohrabyan, member of Armenian delegation in PACE, told a news conference on June 29. "PACE Resolution 1677 says that although the fact-finding group was dissolved, there is a parliamentary committee which is required to provide relevant conclusions," Armenian parliamentarian said, adding that PACE has fixed the fact of 10 persons' death circumstances being unclarified.
Ms. Zohrabyan noted that all materials of fact finding group were submitted to interim parliamentary committee investigating March 1-2 incidents. "I find that they should be published, so as to dissipate all doubts in society. During the upcoming meeting, I'll propose interim committee to send police special devices for repeated examination," the MP said. Touching upon the issue of 10 persons' death circumstances, the speaker stressed the importance of using all possible tools for giving public exhaustive answers to all questions concerning March developments.
Ms. Zohrabyan also expressed her intention to address to the committee with a request of inviting the policemen who used special methods during March 1 incidents.