June 29, 2009 - 21:54 AMT
PACE Resolution 1677 on the functioning of democratic institutions in Armenia marked a serious turning point in Armenia's domestic political life, NA European Integration Committee's Chair Nayira Zohrabyan, Head of Armenian delegation in PACE, told today a news conference in Yerevan.
"RA President's decision to declare amnesty was essential to overcoming the country's internal tensions. This is what PACE Resolution says," Ms. Zohrabyan stressed. The document also reflects Armenian authorities' willingness to overcome the internal political crisis and open new page in the country's development and strengthening process.
"PACE registered that by declaring amnesty, Armenian authorities propose dialogue to their political opponents. Of course, we can't consider all problems resolved. But we must note that the first, most important step towards overcoming political crisis has been made. Considering that page of history closed, we may start preparing ground for political dialogue," Ms. Zourabyan said.