June 30, 2009 - 15:46 AMT
Gaz de France SUEZ (GDF/SUEZ) French company received 20% of shares of Abcheron gas exploration and elaboration project in the Azerbaijani part of the Caspian Sea.
GDF/SUEZ joined the project through acquiring 20% of shares from French Total, another project participant, which earlier possessed 60% of shares in the contract.
Within three years, it is planned to dig an exploratory hole costing USD 100 million. The projected depth of the hole is 6500 m. During the next three-year period, two more exploratory holes may be dug. Abcheron bloc is situated at a distance of 10 km. from Baku, Trend agency reports.