July 10, 2009 - 19:04 AMT
Pursuant to its kind tradition developed over the recent 2 years, Armavia air company awarded its 300.000th passenger flying from Yerevan to Tbilisi. The lucky passenger was Nugzar Samadashvili who was in Armenia on a business visit.
The company awarded Georgian citizen with a TV set and replaced his ticket for business class. "I am very happy to be in Armenia. It's a nice country with nice people," he said.
Armavia plans to award its 1000 000th passenger by the end of the current year, company's Vice Director Rafael Avetikyan said.
Armavia air company is a member of the International Air Transport Association. Every month it carries out 250 flights in over 30 directions, including CIS countries, Europe and Near East. In 2008, the company transported over 647000 passengers.