July 16, 2009 - 18:25 AMT
After joint statement of Obama, Medvedev and Sarkozy on NKR conflict settlement, superpowers are trying to artificially expedite the process, which is rather dangerous, considering Georgia's experience of August 2008, Head of Analytical Center for Globalization and Regional Collaboration Stepan Grigoryan told a news conference in Yerevan.
"USA and EU strive to establish stability in Caucasus to enable oil and gas project's implementation. Russia, in it turn, aims to resolve issues of Azeri gas purchase and allocation of Russian peacemakers in conflict zone through NKR conflict settlement. Still Moscow will not manage it," Armenian expert noted.
According to him, in such a situation Armenia has to explain mediators that they should refrain from steps causing peace process disruption. Besides, Stepan Grigoryan emphasized that Yerevan should take its best efforts for NKR to return to negotiations.