July 23, 2009 - 20:37 AMT
Yerevan Curatorial Summer School, organized by National Association of Art Critics will launch on July 27 -August 2, 2009.
"Socialists from England, New Zealand, Hungary, Serbia, Turkey and Canada are invited. The School will feature lectures, practical lessons, meetings with artists, exhibitions and round table discussions for those wishing to participate," National Association of Art Critics Chairman, Curatorial Summer School program manager Nazaret Karoyan told a news conference today.
National Association of Art Critics was founded in 2005. The association includes 1- Armenian art-critics. Association's main goal is art-critics development in Armenia, increasing its role in the society as well as implementation of educational programs.