Musicians for Peace festival to be held on the shore of Lake Sevan
PanARMENIAN.Net - Musicians for Peace festival on the shore of the Lake Sevan will gather 75 young musicians from Armenia, Georgia and England on August 28 . The festival is aimed to develop cooperation between international organizations and local musical groups, as well as to present modern entertainment resources and rich cultural traditions of Armenia to international community and world tourism market.
In the neighborhood of the Sevan-based "Miami" resort area Armenian rock and blues performers, including Forsh, "D minor", "Cross roads", "Reincarnation", "Dorians" and "Bambir", the Georgian Group "String" , "Backur", "Smile" and "Jumbalend", as well as the "Amtista" from the UK.
The festival is organized by the "Forsh and Friends" company with support of the ministry of economy of Armenia.