August 20, 2009 - 14:49 AMT
Do Baku see "Armenian footprint" behind persecutions of people voted for Arshakyan sisters in Azerbaijan?
"Certain circles are interested in blowing up the issue related to Eurovision contest," Novruz Mammadov, head of the international relations department of Azerbaijan's presidential administration.
"I do not know who conducts the proceedings. I made inquires and saw that this issue is exaggerated in some sense by some interested party.
I believe that, like in other issues, conditions are created fro somebody to carry out some campaign. Of course, in such matters must be approached very carefully. At the same time, in Azerbaijan it is turned into business, some opposition members seeking to achieve their goals and please certain Western circles, are not shy to humiliate Azerbaijan, doing a political speculation. Apparently, this process can give a good dividend, since such cases have recently observed from time to time ", Mammadov said, APA reports.
Last week in the Azeri press disseminated information that the Ministry of National Security of Azerbaijan interrogated 43 citizens voted in favor of the Armenian singers Inga and Anush Arshakyan at the Eurovision Song Contest 2009. In this regard, the European Broadcasting Union EBU started their own investigation.
As Diana Mnatsakanyan, adviser to Executive Director of Armenia's Public TV told a PanARMEINIAN.Net reporter, in order to know phone number of the voters, there must be an official document issued with the permission of EMU and the Digame company, responsible for counting the votes. Permission to declassify the phone numbers may be given in case of criminal proceedings against these people.
"Action of the Azerbaijani Government are ridiculous. 27 people in Armenia voted for a song performed by Azeri singer and no one went as far as to call KGB," Diana Mnatsakanyan said.