August 26, 2009 - 16:12 AMT
"The first session of the Parliamentary Assembly of the Turkic-speaking Countries (PATC) to be held in Baku in September may debate the Nagorno-Karabakh conflict. The agenda and issues to be discussed in the session will be shaped the first meeting of the general assembly. The Nagorno-Karabakh conflict may also be included in the agenda," Nizami Jafarov, Azeri MP and Member of the Azeri Delegation to PATC said.
According to him, Turkmenistan and Uzbekistan refused from joining PATC. "These countries have not yet made a final decision on this issue. There is a hope that Turkmenistan and Uzbekistan will join the organization," the deputy said.
An agreement was reached at the last year's meeting of heads of the Turkish-countries' parliaments held in Istanbul to form the Parliamentary Assembly which included Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkey. Uzbekistan and Turkmenistan refused to join it.
Jafarov said the Association of the Parliamentary Journalists will be soon formed under the PATC. "If even the Turkmen and Uzbek parliamentarians do not attend the Baku session of the PA, journalists of these countries can be invited to this event. At present we are working over these issues," he said to Trend News.