August 28, 2009 - 18:54 AMT
"Turkey's policy towards has not changed for centuries, and today I do not expect anything positive from the Armenian-Turkish relations, " Rafik Petrosyan, MP from the Republican Party (RPA) of Armenia faction told a press conference today in Yerevan.
According to Mr. Petrosyan, about 90 per cent of the Turkish public and leadership are still against establishing relations with Armenia without preconditions, as testified by Turkish prime minister's statements and signature collection by Turkish nationalist forces against the reconciliation with Armenia after the visit of the President Gul to Armenia.
He also stressed, that chauvinism in Turkey is intensifying now and is not possible to build a sincere relationship with Turkey under such conditions.
Most members of the Republican Party of Armenia believe in this situation the RA president will not go to a return football match in Turkey, since the issues, raised during bilateral talks are still remain unresolved, MP said.
According to the deputy, Turkey deceived not only Armenia, but also the U.S., since Turkey first announced its readiness to establish relations with Armenia without preconditions, and then began impose them. "It seems that Turkey did so in order U.S. president Barack Obama in April 24 speech did not use the word Genocide," Rafik Petrosyan said.
According to him, Armenia should accuse Turkey for bilateral agreements default, since in case of Serzh Sargsyan's refusal to go to a football match, Turkey would do it.