September 16, 2009 - 18:09 AMT
Turkey's pressure will bring Armenian authorities face to face with new challenges, and the greatest disadvantage is that not all forces represented in Armenia's political domains are involved in the process, MP Vardan Khachatryan told a press conference in Yerevan. He did not rule out possibility of Armenian political forces' being unaware of agreements between parties.
«Turkey will seriously benefit by those Protocols. One of its principal achievements will be the possibility of being involved in Karabakh settlement process,» Vardan Khachatryan said, adding that such step will make Turkey a serious stakeholder in the region.
Opening of Armenian-Turkish border will increase Turkey's influence on Armenia, parliamentarian finds. «It is necessary to realize that any provocation may lead to closing of Armenian-Turkish border,» he stressed.
He also commented upon ARFD's protest against Protocols, saying that such actions should awaken vigilance in Armenian society. «The protest should warn Armenian people of dangers related to signing Armenian-Turkish Protocols,» NA parliamentarian said.
On September 15, ARFD Dashnaktsutyun started a rally and hunger strike near Foreign Ministry and Government buildings as sign of protest against Protocols on Normalization of Armenian-Turkish relations. Protesters were holding posters which read, "No Preconditions!", "No Acceptance, No Concessions, Protest!". There was also a stand containing ARFD's demands proposed to be included in Armenian-Turkish Protocols.
Initially 24 individuals, including ARFD's youth wing representatives and Supreme Body members were reported on hunger strike.