September 18, 2009 - 18:24 AMT
The report of the temporary parliamentary commission address the issue of the 10 victims of the March of 2008 events, Armen Harutyunyan , the Ombudsman of Armenia told a press conference in Yerevan today, commenting on the opinion that the report did not mention the circumstances of ten people's death.
According to him, the report noted, where and under what circumstances death occurred. " Commission expressed its bewilderment for the work of the special investigation service, but it could be more critical," the Ombudsman said, adding that 105 people were unable to solve not only this issue, but the majority of others.
"Special law enforcement authorities should deal with issues relating to the deaths of ten people. The Commission cannot solve this problem, because it cannot replace neither investigative service, nor the prosecutor's office, " Armen Harutyunyan said.
According to him, the report of the parliamentary commission made the correct accent, but no specifics. "Conclusions are made correctly, but in abstracto," the human rights activist said. According to him, the main negative points of the report relate to opposition, without them the report will only benefit.