October 8, 2009 - 16:17 AMT
On October 9, 2009, founder and chairman of board of the world-known IT company, ABBYY Software House David Yang will give a master class at the Yerevan State University "From Education to Success. Business in the 21st century" and will share his personal experience and secrets of success.
David Yang, candidate of physical and mathematical sciences,was born June 3, 1968 in the Armenian capital Yerevan. He finished the Yerevan Physics and Mathematics School. While a student at the Moscow Physical-Technical Institute, 21-year-old David created an electronic dictionary Lingvo. Today, ABBYY is a leading IT company with 900 employees in 8 countries of the world and over 30 million clients in 130 countries. Ph.D. in Physics and Mathematics, Laureate of Russian Government Award in Science and Technology, creator of the first pocket communication computer for youngsters. David Yang's profile is included in the "Who Is Who" US directory. Among his other successful business projects are club-restaurants FAQCafe, ArteFAQ, Squat, The Sister Grimm, iiko and ATAPY Software companies.
The master class will be preceded by а presentation of one of the projects of Ayb Educational Foundation — "MIT OpenCourseWare Mirror Site".