October 9, 2009 - 11:42 AMT
Armenian athlete, twice world champion in the "fly" weight (up to 51 kg) among women professionals of WBA and WIBF Susanna Kentikian (Killer Queen) on October 10 will defend her titles against undefeated former World champion WIBF German Julia Sahin (20-0, 2 KOs). The Queen killer stated that although Sahin is still undefeated, she knows her job and all will fight.
"I know my business. Now I have the experience of 10-round fights. Julia is a very strong rival. Since our fight will take place late at night I prepared in evening workouts, " boxing.de quoted Susie Kentikian.
The coach of Susie Kentikian Mohammed Shaburov said, that her opponent is really a strong rival. "Julia Sahin is a very strong athlete. She won everything that could win. But we're not asleep and ready to meet with her," Mohammed Shaburov said.