October 14, 2009 - 17:35 AMT
USA will not station their ballistic missile defense systems in Georgia, US Secretary of State Hillary Clinton said on air of Echo of Moscow radio station.
"I know Russia is concerned over the fact so we seek to dispel apprehensions," Clinton noted, adding that Washington will help Georgian people feel capable of defending themselves.
As, U.S. Defense Secretary Robert Gates stated in September, radars could be stationed somewhere in Caucasus instead of Czechia. The exact location was not specified.