October 14, 2009 - 18:33 AMT
Turkey and Syria will hold joint military maneuvers . As the Syrian Defense Minister General Ali Habib informed, joint exercises will be "a larger scale than in April this year."
Besides, the Foreign Ministers of Turkey and Syria, following the first meeting in Aleppo of the newly formed Council of the strategic cooperation between the two states signed an agreement to abolish the visa regime.
When the Turkish-Syrian relations are improving, deterioration of relations between Ankara and Jerusalem is observed. The Turkish authorities have abolished military exercises with military aircrafts of the Israeli army, the U.S. and Italy at the military base in the central Turkey. The exercises were to be held from October 12 to 23. The reason for cancellation was the intention of the Turkish government not to allow participation in the exercises of the Israeli Air Force, BBC reports.