October 16, 2009 - 18:12 AMT
PanArmenian Expo 2009 international exhibition will be held October 23 to 25 at the Sports Complex after. Demirchyan in Yerevan, Vrezh Sarukhanyan spokesman for the Armenian Chamber of commerce told a PanARMENIAN.Net reporter. This this the third time the Chamber of Commerce of Armenia organizes PanArmenian Expo 2009.
According to him, the it is expected that exhibition will host more than 100 entrepreneurs from 50 countries. "The exhibition will also be attended by business representatives from Diaspora, invited to take part in the event," he said.
The invitations were sent representatives of Armenian Diaspora in the United States and Europe. As a part of the exhibition a business forum will be held on October 23, and the official opening is scheduled for October 24.