October 21, 2009 - 17:18 AMT
Social Investment Fund has allocated AMD 27 million to Khachatur Abovyan's home museums. However, repairs helped reveal that building was in shabbier state than shown by projecting work.
"Full repairs of the building which will serve as library, depository and scientific research center requires an additional sum of AMD 15 million," said director of Home Museum Hivhannes Zatikyan.
Khachatur Abovyan -an Armmenian writer and enlightener-democrat, founder of new Armenian literature and new literary language, pedagogue and ethnographer - was born in Kanaker, a village in the vicinities of Erivani (Yerevan). He studied in Ecmiadzin and then, in Nersisyan Seminary of Tbilisi (1824-26). Later he graduated from Derpt (currently: Tartusk) university. Upon returning his homeland, he devoted himself to teaching activity. Abovyan met a hostile attitude by reactionary Armenian clergy and Tzarist officials for being against dogmatism and formalism in school education. Beginning 1837, Abovyan was a supervisor in a Tbilisi district college, and beginning 1843 he held the same post in Yerevan. On April 2 (14), 1848 Abovyan left his home and never returned.