October 28, 2009 - 16:00 AMT
CIS and Baltian young cinematographers' II international film school opening to be held on November 1.
On October 1, RF Statefilmfund will host CIS and Baltian young cinematographers' II international film school opening, with over 40 young cinematographers, film directors, operators from 13 states participating.
According to Alexander Kalugin, CIS member states' intergovernmental humanitarian collaboration fund press secretary, the international film school was organized by Cinematographers' Union Confederation and RF Statefilmfund with the assistance of CIS member states' intergovernmental humanitarian collaboration fund.
10-day Film school 2009 will feature express-courses of stage direction, dramaturgy, master -classes by leading Eurasian cinema masters as well as participants' works' screenings.
Acclaimed masters will be the ones to tutor young talents. Courses will be provided by: Rustam Ibrahimbekov, Roman Balayan, Vladimir Klimov, Nikolay Lebedev, Valery Rubinchik, Larisa Sadilova, Aleksey Herman jr., Igor Klebanov, Sergey Lavrentyev, Marina Razbezhkina, Leonid Yarmolnik, Natalya Ryazantseva, Pavel Finn, Bakhtiyar Khudaynazarov.