PanARMENIAN.Net - The head of the "ARF Dashanktsutyun - Movement-88" parliamentary faction of the NKR National Assembly Armen Sargsyan October 28 issued a statement urging the authorities of Nagorno Karabakh to bring to justice those persons who question the territorial integrity of the Nagorno-Karabakh Republic, editorial office of the Stepanakert-based newspaper Aparazh told PanARMENIAN.Net
"The people of Nagorno Karabakh through referendum adopted the Constitution of the Republic, where our borders and territorial integrity are clearly stated.
I appeal to law enforcement authorities of the NKR and propose to bring to justice all those citizens who cast doubt on our territorial integrity, " Armen Sargsyan says in his statement. According to the MP, such an act is not an expression of dissent or democracy, but an anti-constitutional step.