October 30, 2009 - 19:21 AMT
Hover State Camber Choir and its Art Director and Conductor Sona Hovhannisyan have praised Elzhbeta Penderetskaya, organizer of Bethoven Festival.
"Hover and its genius conductor Sona Hovhannisyan demonstrated the high-level professionalism which aroused my interest. The choir has already been invited to participate in the festival I have been conducting for 14 years now," Elzhbeta Penderetskaya told an October 30 news conference.
She also said that President Serzh Sargsyan has agreed to partially cover funding costs upon her request.
Hover chamber choir came into existence in 1992 under General Director and founder Sona Hovhannisyan, Associate Professor in Komitas State Conservatory. It has taken part in international contests and enjoys wide popularity among music connoisseurs worldwide.
The first Ludwig van Beethoven Festival devoted to the 170th death anniversary of great composer was held in 1997. It was later included in the cultural program traditionally accompanying the Holy Week. Originally held in Krakov, Festival was moved to Warsaw in 2004. Every year, its repertoire is replenished with the interesting and significant achievements of international and European music. However, a central role here belongs to Bethoven. Festival sonatas, quartets, concerts, overtures, symphonies, oratoriums, operas and drama music are performed by world-famous singers and musicians.