October 30, 2009 - 19:22 AMT
"I believe, after delaying ratification till April 2010, Turkish Parliament will eventually ratify Protocols as both political circles and society in the country understand they will emerge victorious in the process," ARF Dashnaktsutyun Parliamentary Faction Leader Vahan Hovhannesyan said at October 30 RA NA briefing.
By delaying Protocol ratification Turkey seeks to gain more concessions from Armenia, he noted. "At present, over 70% of Turkish population polled spoke for RA-Turkey rapprochement, which proves Turkey's confidence in the process," ARFD Faction Leader emphasized.
Commenting on recent meeting between ARFD, Gnchak and Ramkavar Azatakan Armenian traditionalist parties, Hovhannesyan stated that further collaboration and joint programs to be implemented both in Diaspora and Armenia were discussed.
When questioned whether NKR NA MPs participation was discussed at recent RA-Azerbaijan Parliamentary meeting, ARFD Faction Leader stated that Armenia made it clear discussions on NKR issue could not be started without NKR representatives' participation.