October 30, 2009 - 20:44 AMT
"Financing quality improvements should be implemented in healthcare sphere," RA Prime Minister Tigran Sargsyan stated at parliamentary hearing on 2010 state budget reform project. According to him, governmental functions have to be clear and concise for all market participants, while being easy to control both by RA NA and the society.
In this connection, the Premier noted that 9 healthcare reform programs were ratified jointly with RA NA.
Similar improvements will be implemented in educational sphere. '' In 2010, governmental order will be executed in accordance with reformed financial mechanisms,'' he said.
The Premier added that, RA Government will continue implementation of anti-crisis measures, while intensifying existing institutions' work.