November 3, 2009 - 20:48 AMT
"One of the most important factors affecting migration is the global economic crisis," Gagik Yeganyan, head of the migration department of the RA Ministry of Territorial Administration of told a meeting with journalists on November 3.
The growth of migration flows was 33.1 per cent in 2007, 8.8 per cent in 2008, and just 4 per cent over the first half of 2009.
However, analysts' predictions concerning the return of living in other countries, long-term migrants, were not justified.
RA Vice-Premier, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan, in his speech, presented the progress that Armenia had over the last year and a half in the fight against trafficking. At the request of a PanARMENIAN.Net Gagik Yeganyan clarified some points of the U.S. State Department's annual report on trafficking, the latter referred to the establishment of the Armenian Committee for Combating Trafficking, implementing legislative reforms.