November 6, 2009 - 19:03 AMT
President of Armenia Serzh Sargsyan on November 8 will leave for Hungary on a three-day stay, the Hungarian MTI agency reports citing the press service of the President of Hungary.
The meeting of the Presidents Serzh Sargsyan and Laszlo Solyom will take place November 9, and a number of agreements will be signed. In the evening, President of Armenia will meet with Hungarian Parliament Speaker.
Meeting of the President of Armenia with Hungarian Prime Minister Gordon Baynayi is scheduled for November 10, which will be followed by an extended meeting with participation of Armenian and Hungarian businessmen. The two Presidents will open an exhibition devoted to military history of Armenia and Hungary.