November 9, 2009 - 18:14 AMT
"A suspected case of swine flu virus A/H1N1 infection is registered in Armenia and currently the patient's test sample is sent to London for further examination," Chief Specialist of the hygienic and epidemiological inspection of the ministry of health of Armenia Liana Torosyan  said.
She also reported that the patient who has been suspected in carrying "swine flu" infection, is not a citizen of Armenia, and at this moment  it would be wrong to say that he is seek with "swine flu".
Liana Torosyan informed about the press conference of the Minister of Health Harutyun Kushkyan tomorrow. Despite he called upon everybody not to panic , people are already concerned about rumors of cases of "swine flu" in Armenia, and actively purchase medical masks in Yerevan.
According to official figures, there has been no single case of "swine flu" so far in Armenia. Nevertheless,  in January 2010 the World Health Organization will give Armenia a vaccine against swine flu.