November 10, 2009 - 13:36 AMT
By the end of 2010, Armenia's foreign state debts will make up AMD 3 billion, Gagik Minasyan, Chair of NA Committee on Financial-Budgetary Affairs, told today a news conference in Yerevan. In that connection he said that Armenia's 2009 foreign state debts comprise AMD 3 billion instead of the AMD 1.5 billion registered last year and is expected to increase to AMD 3.5 billion by the end of 2010.
With regard to GDP - foreign debt ratio, Head of parliamentary committee said it will make up 31% by the end of 2009 instead of the 13% registered last year and will increase to 41% in 2010.
Maximum ratio, in accordance with international norms, should not exceed 50% barrier, Minasyan added.