November 12, 2009 - 10:32 AMT
The State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) and Iranian national gas company signed the memorandum on mutual understanding on Azerbaijani gas supplies to Iran beginning from 2010, SOCAR head Rovnag Abdullayev said, Trend News reported.
The memorandum envisages supply of no less than 500 million cubic meters of gas annually with an opportunity to increase the amount. The volumes of supplied gas will depend on the state of gas infrastructure connecting countries at the initial stage.
The contract on purchase-sale of gas is expected to be signed by late 2009, Abdullayev said.
Azerbaijan and Iran are connected with the Kazi-Magomed-Astara pipelinegas pipeline. Its length is 1474.5 kilometers, including the territory of Azerbaijan - 296.5 kilometers. Its capacity is 10 billion cubic meters per year. This route is a branch of the pipeline Gazakh-Astara-Iran, put into operation in 1971. Three compressor stations in Kazi-Magomed, Agdash and Gazakh have been built. The gas transportation system is 55 atmospheres. Pipe diameter is 1,200 mm.