November 12, 2009 - 13:33 AMT
"South Caucasus Railways" has proposed the government of Armenia to give the company the national status, press service of South Caucasus Railways reports.
"The status of a national transportation company will enable the enterprise to enter global transportation and logistics organizations, provide an opportunity for more equitable cooperation with other railway companies of neighboring countries. This will promote the interests of Armenia and will help to become more interesting for investment," General Director of "SCR" Shevket Shajdullin said.
Rapid developments in the South Caucasus, particularly the opening of borders, the discussed construction of the Iran-Armenia railway can drastically change the external and internal environment of the Armenia's economy, and the role of the railway in economic and political life.
"With such developments Armenian railway should be considered as a transit link in the international transport corridors between Europe and Asia and North-South. It seems realistic that the railroad would help to bring other spheres of economy to international markets, " Mr. Shajdullin said.
The question of obtaining the status of a national company was raised at the meeting of the Inter-parliamentary Commission on Cooperation between RF Federal Assembly and RA National Assembly on November 9. Proposal of SCR's head was verbally approved by parliamentarians.