November 24, 2009 - 17:18 AMT
The Georgian Ambassador to Armenia Georgy Targamadze promised that the Armenian churches in Tbilisi will be restored and that they will have legal status. After that, the Armenian churches in Georgia will be passed under jurisdiction of the Armenian Apostolic Church, Narek Mantashyan, chairman of the Student Council at the Yerevan State Economic University  said after a meeting with George Targamadze.
According to him, Georgia's Ambassador Georgy Targamadze informed that churches are destructed due to earthquakes, often occurring in Tbilisi within  last months.
Surb Gevorg (Saint Gevorg) Armenian church, built in the Georgian capital in 1356 collapsed last Friday. Armenian Apostolic Church accused Georgian authorities of indifference to preservation of Armenian shrines, resulted in the destruction of the church.