November 26, 2009 - 19:38 AMT
"It's incredible that over the 67 years of its existence, Moscow State Academic Symphonic Orchestra (MSASO) yesterday performed its first concert in Yerevan. Orchestra's second concert is scheduled for November 27," MSASO Art Director Pavel Kogan told a PanARMENIAN.Net reporter, impressed by the warmth and young spirit of Armenian audience.
"MSASO can be said to be brought to Armenia by Aram Khachaturyan. We all bow to his talent, and I think professional musicians will be pleased to eternalize the great composer's memory," Kogan said.