November 26, 2009 - 20:33 AMT
Rumors on minor girls' rape incidences have been recently circulating in Yerevan. Particularly, three girls aged 8-12 are reported to have been subjected to sexual assault.
However, Armenia's Police press service confirmed only one case concerning the rape of an 8-year old girl. "For the time being, we have instituted a criminal case and are conducting an inquest. We cannot provide further details considering the interests of investigation," RA Police press service reported to PanARMENIAN.Net correspondent.