December 7, 2009 - 17:21 AMT
Sadik Yakut: Without resolution of Karabakh conflict relations with Armenia cannot be developed at all
Protocols of normalization of Armenian-Turkish relations entered the Turkish Majlis, and now they are in the Committee on Foreign Relations of the parliament. However, without resolution of the Karabakh conflict relations with Armenia cannot be developed at all, deputy vice speaker of the Turkish Parliament, member of the ruling Justice and Development Party Sadik Yakut said.
Speaking about the timing of ratification of the Protocols, Sadik Yakut noted that according to regulations mandatory period is not envisaged for discussion in the Parliament. According to him, the parliament exchanges views with the Foreign Ministry, and there are promises - if Armenian forces are not withdrew from Nagorno Karabakh, discussion over the Protocols in the Turkish Majlis would be impossible, APA reported.