December 11, 2009 - 16:14 AMT
The EU has already provided the countries involved in Eastern Partnership 175 million euros to implement institutional reforms in 6 post-Soviet countries, Hans Gunnar Aden , Swedish Ambassador to South Caucasus countries told the briefing in Yerevan devoted to the Swedish EU Presidency.
As the Swedish diplomat said, Sweden intends to deepen and expand the neighborhood policy with the Eastern partners in terms of security and stability of the EU. "Eastern Partnership" has far-reaching goals. We attach great importance to cooperation of these 6 countries with the EU, and to their cooperation with each other," Hans Gunnar Aden said.
He recalled that the "Eastern Partnership" initiative offers 4 cooperation platforms. "The first one is the platform of democracy and good public governance, the second one is the economic integration, the third platform is energy security and the fourth one is a platform that provides contacts between people and civil societies in these countries," the Ambassador of Sweden said.
Eastern Partnership initiative does not offer a blueprint for conflict resolution or liquidation of the crisis consequences, but it gives partner countries an opportunity to approach to ideas and values of the European family.