December 14, 2009 - 17:26 AMT
U.S. Secretary of State Hillary Clinton has recognized U.S. Ambassador to Armenia Marie L. Yovanovitch as the recipient of the 2009 "Diplomacy for Human Rights Award."
The annual "Diplomacy for Human Rights Award" recognizes a U.S. Ambassador who has demonstrated extraordinary commitment to defending human rights and advancing democratic principles of government in his or her host country, U.S. Embassy in Armenia says in a release.
This award has been announced as part of the U.S. government's efforts to mark International Human Rights Day on December 10.
"While I am honored to be selected for this award, this award really honors human rights reformers in Armenia, whether they are in government, civil society, or the media," Ambassador said, adding that Armenia has made much progress in 18 years, but there is still much more work to do on human rights.