December 15, 2009 - 18:14 AMT
The European Union Council of Foreign Ministers hailed Turkey's steps towards normalizing ties with Armenia. expressing hope for the ratification of the protocols as soon as possible, the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EАFJD) says in a release.
However, the Federation regrets that the Council fell silent on Turkey's deception. "At the very same time of the protocols' signature, Ankara introduced major obstacles to their ratification by raising additional and irrelevant conditions, thus failing to sign the agreement to withdraw the blockade of Armenia and to normalize its relations with this country, says the release.
"It is obvious that by signing these protocols with pomp and circumstance, Turkey just aimed at neutralizing the EU criticisms regarding its denial of the Armenian Genocide and its blockade of neighbouring Armenia. We are pessimistic about Turkey's sincerity" stated EАFJD chairperson Hilda Tchoboian.
On December 7-8, the European Union Council of Foreign Ministers tackled the controversial issue of Turkey's application for membership. Despite the widespread exasperation expressed by EU member States, the Council chose to give Turkey a last chance to fulfill its numerous unfulfilled commitments, including its lack of recognition of Cyprus. Indeed, part of the European territory in Cyprus is still occupied by the Turkish army, says the release.