January 12, 2010 - 12:42 AMT
Starting January 12, 2010, nominal coupon bonds issued by ARARATBANK open joint stock company will be listed and included in the Bbond list of NASDAQ OMX Armenia. This third issue of the bank's bonds comprises 25,000 bonds with nominal value AMD 10,000, maturity 18 months and annual yield of 10%. The issue will be traded under ARBKB3 ticker symbol, NASDAQ OMX Armenia press office said.
It is worth noting that ARARATBANK has a proven history as an issuer with securities traded on the stock exchange: the second issue of its corporate bonds was included in NASDAQ OMX Armenia's Bbond list and was just redeemed on December 24, 2009, and the stocks of the company are currently admitted to exchange trading under ticker symbol ARBK.
As of September 30, 2009, the total capital of ARARATBANK was approximately AMD 7.75 billion, while total assets exceeded AMD 29 billion. The bank was established through purchase of shares of Haykap Bank, which operated in Armenia since 1991. Over 74% of shares of ARARATBANK currently belong to "Flash" Limited Liability Company, one of the leading importers of petrol to Armenia, and 25% is held by the European Bank for Reconstruction and Development.