January 22, 2010 - 14:12 AMT
The process of resolution of the Nagorno Karabakh conflict is underway. Armenia is hopeful that the positive dynamics fixed in 2009 will be maintained during the current year, RA top diplomat said.
"6 meetings were mediated by the OSCE Minsk Group Co-chairs and 3 meetings took place on the initiative of the Russian President in 2009. Nevertheless, artificial acceleration or slowdown will hardly help the process," Edward Nalbandian said when responding to a PanARMENIAN.Net reporter's question during a news conference on Friday.
"It's hard to forecast the developments of 2010 but if Baku demonstrates a more constructive approach, certain progress is possible. However, it's too early to speak of any breakthrough in the process," Minister Nalbandian said.