February 3, 2010 - 17:10 AMT
The Armenian authorities intend to drag out the arrival of PACE co-rapporteurs on Armenia John Prescott and Georges Colombier in Yerevan by the end of this year, Zaruhi Postanjyan told a press conference with the head of the parliamentary group of the "Heritage" party Stepan Safaryan in Yerevan. According to her, RA authorities did not want her to participate in the discussions of the report of John Prescott and Georges Colombier in the PACE Monitoring Committee on the events of March 1, 2008, to avoid problems. Thanks to the noise, she spread, the calculations of authorities failed. According Postanjyan, her presence in the discussions was desirable also for PACE co-rapporteurs, since she has repeatedly complained of their activities.
According to Stepan Safaryan, in January of last year Armenian parliament's speaker was instructed to do everything to prevent members of the Heritage Party from working in international structures. According to him, this "order" came from the RA President's Office. Safaryan noted that the National Assembly Speaker did not want to become a target of criticism of the Heritage Party, and therefore delegated all the obligations to the head of the Armenian delegation to PACE David Harutyunyan.