February 1, 2010 - 18:23 AMT
National School of Administration of France (Ecole Nationale d'Administration-ENA) announces an enrolment for foreign graduate students, young civil servants.
As the press office of the Ministry of Education and Science of Armenia reported, applicant will be enrolled in three educational programs: an international long-term 18-month course of CIL (Cycle international long) for civil servants and students under 35 years who will work in government; short-term 9-month course of International Relations CIC (Cycle international court).This course is provided for civil servants up to 30 years of experience.
A third program, a 7-month international course of CIAP government (Cycle international d'administration publique) organized for civil servants under 25 years with experience in education.