February 12, 2010 - 19:16 AMT
As CARD Marketing Consultant Armen Harutyunyan told PanARMENIAN.Net reporter, the catalogue features broad range of Armenia-manufactured products.
Catalogue production was sponsored by US Department of Agriculture and Swiss Agency for Development and Cooperation. Paper and electronic versions of the catalogue are issued in editions of 1000 copies each. The catalogue is also presented at CARD official website.
Armenian Food Products Catalogue is an annual serial publication, first released in 2003. It is circulated through foreign embassies to international organizations and exporters interested in Armenian food products.
The catalogue features over 230 types of food products subdivided into following categories: diary products, wines, processed food and vegetables, dried foods, herbal teas, essential oils, meat products and frozen foods. Contacts details of manufacturers are also provided.