February 11, 2010 - 16:22 AMT
For the development of the real estate market Armenia has a huge potential, the chairman of the Economy and Values Research Center of <b>Manuk Hergnyan</b> said.
In his opinion, if 2010 does not bring recovery in the real estate market, then in 2011-2012 tangible revival can be seen.
In particular, the demand is now stimulated by the increasing supply of mortgage loans. "This supply can lag behind the demand," he said.
According to Hergnyan, there are no alternative investment assets in Armenia, neither a developed stock market, and investment should flow into some area, so they automatically flow into the mortgage market. "That is why the real estate sphere in Armenia undergoes the greatest development,” he concluded.