February 16, 2010 - 16:41 AMT
Experts, who predict that Ukraine’s policy will be pro-Russian when <b>Viktor Yanukovych</b> takes office, are mistaken, according to <b>Marat Hakobyan</b>, political columnist, head of Analitika.at.ua analytical and information center.
“Kyev's policy is more likely to be neither pro-Russian nor pro-American. It'll be pro-Ukrainian. Viktor Yanukovych will pursue an adequate and predictable policy aiming at rehabilitation of the country's economy. This means intensification of political and economic collaboration both with the West and CIS countries,'' he said.
Mr. Hakobyan appreciates Yanukovych as a politician-pragmatist, who is aware of the Ukraine’s potential and repeatedly demonstrated consistency, what inspires hope for political and economic stabilization.
“Relations with Armenia will noticeably improve. As to the relations with Russia and CIS countries, Viktor Yanukovych numerously stated it will be a priority,” he said.
On February 15, Ukraine’s Central Election Commission announced Viktor Yanukovych, leader of regions party, as the winner of the February 7 presidential election. During the second tour of elections Mr. Yanukovych received 48,95 percent of the votes, while prime-minister Yuliya Tymoshenko garnered only 45,47 percent.