February 19, 2010 - 15:04 AMT
The report on sms voting for Eurovision 2010 Armenian national final will be published in Hayastastani Hanrapetutyun newspaper, as well as announced by Armenian Public Television.
As <b>InterMOB LTD</b>, sms service provider of the national final told a PanARMENIAN.Net reporter, the company is not yet ready to produce the report, the results of the latter being currently investigated by independent auditing firm.
Armenian entry for the 2010 Eurovision Song Contest was selected in a national final Sunday, February 14. The winner, Eva Rivas, was picked by a combined vote of the TV public (sms voting) and an expert jury.
Emmy and Mihran, national final’s third place finishers, questioned the credibility of voting results, expressing their intention to demand a report on sms voting from all mobile operators.