Armenian National Congress (ANC) leader Levon Ter-Petrossian met with ambassadors of EU member states accredited to the RA.
During the meeting, parties focused on social and economic situation in Armenia, as well as issues related to corruption, democracy development and human rights.
The discussion also centered on Karabakh conflict settlement and Armenia-Turkey rapprochement, ANC press service reported.
Armenian National Congress
Before elections of 19 February 2008 around the presidential candidate, Levon Ter-Petrossian, the first Armenian President, an alliance of more than 20 political parties and initiatives formed the all-national movement. On May 2, 2008 at the 2nd Congress of all-national movement Levon Ter-Petrossian put forward the idea of establishing the Armenian National Congress. On August 1, 2008 during a rally the Armenian National Congress was formally established.\r\n\r\nAmong the basic requirements of ANC are the release of political prisoners, restoration of the constitutional rights of citizens and the holding of early elections.