February 26, 2010 - 10:41 AMT
The newly founded Forum of Armenian Organizations in Moscow (FAOM) aims at consolidation of relations between different Armenian organizations, proper implementation of programs and activities, improvement of information provision and settlement of disagreements possible between some organizations.
The initiating group believes that it’s high time to create a consolidating platform to represent all organizations’ interests to coordinate their activities in order to avoid project and program redundancy.
“To establish and strengthen relations among the organizations and groups of the Armenian Diaspora in Moscow and to ensure discussion of perspective joint projects, we initiated formation of the Forum of Armenian organizations in Moscow (FAOM). The Forum aims to create a common Armenian platform, which wouldn't anyhow infringe upon separate organizations’ rights. Uppermost, the forum will act as Armenian diaspora's information area. That kind of cooperation will facilitate consolidation of organizations, protection of Armenian diaspora's interests, strengthening of mutual support, improvement of their potential and enabling Moscow diaspora to participate in settlement of national issues. The forum activities will help strengthen the influence of Armenian organizations in Russia as well as improve relations with Armenia, Artsakh and Armenian communities abroad,” the Forum said in a statement.
The first session of the forum is to be held on February 27.
Presentation of Armenian organizations’ activities for practice exchange, discussion and approval of the activities in different fields of cooperation, adoption of a statement on establishment of the forum and creation of coordinating body of the Forum are in included in the first session’s agenda.
(FAOM) organizing committee consists of Yuri Navoyan, President of Russian-Armenian Commonwealth organization, Gregory Anisonyan, editor-in-chief of Noah’s Ark newspaper, Eduard Ghulyan, Chairman of Artsakh’s friends club, Henry Sardaryan, chairman of the Armenian Community of MGIMO-University, and Igor Zargaryan, representative of Western Armenians’ Compatriotic Union.