February 26, 2010 - 18:25 AMT
110th birth anniversary of composer Isaak Dunayevsky was marked in Yerevan, on February 26. “Concert and theatrical performance were held in Moscow House of Yerevan. Fragments from different movies with his music were demonstrated and performed. Armenian singers also participated, performing Dunayevsky's musical compositions,” Liana Azoyan, head of press service, Rossotrudnichestvo representative office in Armenia, told a PanARMENIAN.Net reporter.
During the event, representatives of Russian Embassy in Armenia, Rossotrudnichestvo as well as Hasmik Poghosyan, RA Minister of Culture made a speech.
According to Liana Azoyan, Rossotrudnichestvo representative office in Armenia is the organizer of the event. “This concert is only one of the events to be held in Armenia. We are planning to organize another event to commemorate Alexander Griboedov, soon,” she mentioned.