March 5, 2010 - 12:54 AMT
Vic “The Raging Bull’’ Darchinyan (33-2-1, 27 KOs) will defend his World Boxing Council/World Boxing Association (WBC/WBA) super flyweight crowns against streaking Rodrigo “Gato’’ Guerrero (13-1-1, 9 KOs) in the main event on a special edition of ShoBox this Saturday, March 6 .
An Australian-based Armenian, the exciting Darchinyan will be making his fifth consecutive appearance on SHOWTIME and 11th overall. He has scored knockouts in 14 of his last 15 victories.
The switching-hitting Guerrero, of Ciudad Neza, Mexico, has won 11 in a row. This will be his first start on SHOWTIME and in the United States.
“This is a good fight for me and a fight where I will showcase all my skills – not just a punch. I feel really good and had a great training camp. Guerrero is a good kid and he’s fought a couple good fighters and done very well. I think he has a future in boxing, but it won’t begin until after I beat him on Saturday.
I don’t want to talk about any possible fights for me in the future. My main focus is on Guerrero and defeating a determined, young opponent. I am here and ready to do my job,” Darchinyan said.
“I am really happy and excited for this opportunity – my chance of a lifetime. This is what I have waited for my whole life and I am confident of doing well. I know a lot of people may not have heard of me, but I guarantee I am not here to fall down in the first or 12th round – or any round, for that matter,” boxingscene.com cited Guerrero as saying.