March 25, 2010 - 17:24 AMT
Recognition of the Armenian Genocide is a tribute to historical memory of many states in whose archives the fact of the Genocide was registered, according to Hayk Demoyan, Director of Armenian Genocide Museum Institute.
As he told a news conference in Yerevan, Genocide issue must not become a subject of political manipulations. "More countries will recognize the Armenian Genocide by April 24," Mr. Demoyan predicted, maintaining that recognition will be linked to Turkey's position on Protocols ratification.
Dwelling on historical committee formation, he said that to the best of his knowledge, no activities to create the committee are being undertaken.
Commenting on Turkish Prime Minister Erdogan's statement on possible deportation of 100 000 Armenian migrants from Turkey, Mr. Demoyan characterized it as a result of excessive nervousness. "Turkey seems unworried about the fate of thousand illegal Turkish migrants in Israel, when accusing the country of committing genocide," he said, adding that Turkey has serious problems in working out long-term strategies.