April 12, 2010 - 17:35 AMT
On April 13, Armenian Education and Science Minister Armen Ashotyan will award Nobel laureate in Chemistry Aaron Ciechanover with golden ministerial medal.
Aaron Ciechanover (born October 1, 1947) is an Israeli biologist, and Nobel laureate in Chemistry.
Ciechanover was born in Haifa, Palestine, a year before the establishment of the State of Israel. His family had immigrated from Poland before the Second World War. He earned a master's degree in science in 1971 and graduated from Hadassah Medical School in Jerusalem in 1974. He received his doctorate in biochemistry in 1982 from the Technion (the Israel Institute of Technology), in Haifa. He is currently a Technion Distinguished Research Professor in the Ruth and Bruce Rappaport Faculty of Medicine and Research Institute at the Technion.
Ciechanover is a member of the Israel Academy of Sciences and Humanities, the Pontifical Academy of Sciences, and is a foreign associate of the United States National Academy of Sciences.